Nové CD 2016
powered_by.png, 1 kB
aktuality arrow historie
Historie

Byl podzim roku 1995. Ve valašském Brumově a jeho okolí se tehdy pohybovalo několik talentovaných rockerů a tak si jeden z nich řekl: „Udělám si kapelu podle sebe“. Začal život skupiny které tento člověk vtiskl název POWER 5. Skupině která dosáhla a stále dosahuje na regionální poměry mnoha pomyslných vrcholů (jako předskokan zahraničních hvězd a účastník předních festivalů) a jejíž název určitá generace rockových fandů jistě nezapomene........ 

 

 Skupina POWER 5 byla na začátku regionální zábavová kapela. První vystoupení se datuje 16. února 1996 ve Val. Příkazech. (Od toho je odvozeno každoroční narozeninové vystoupení.) S převzatými skladbami objížděla několikakilometrový okruh Brumova - Bylnice a Horního Lidče. Se stále větší úspěšností, působení rozšířila  směr od Halenkova přes Fryšták po Březolupy. Běžná návštěvnost ve vrcholném období 1997 - 2000 byla kolem 400 lidí. Z dnešního pohledu (nízká návštěvnost tanečních zábav) je úsměvné, že pokud přišlo například něco pod 300 lidí uvnitř kapely se mluvilo o tom jak je ta akce slabá ...co hrát  příště,  ,,aby bylo nacvaknuto". Běžná praxe co se týká repertoáru bylo i zadání dvou až třech nových skladeb k naučení během jednoho týdne. Kapela měla bohatě obsazený diář ,táhla lidi a jednoduše,,byla v laufu". Nej akce několikrát :  Slavnosti piva - hrad Brumov, Klobučan - Štěpánské i Velikonoční zábavy, Pouťové - Val.Polanka i Štítná n. Vl.  V centru všech zábav na jihu Valašska v sále Val.Příkazy, byl přisouzen POWER 5 primát společně se skupinou Intolerance za neskutečných 600 lidí. Vzhledem k velikosti prostor sálu, má správce do dnešních dnů toto evidováno jako rekord.

Jak šel čas plné uspokojení členů z prezentace cizích skladeb  mizela a POWER 5 ve složení Ivan Strnad - kytara, Karel Paciorek - baskytara, Zdeněk Putala - klávesy, Milan Škrabal - bicí, Olin Škrabal -zpěv dali dohromady materiál ke svému prvnímu CD Progres time. Materiál se vyznačoval zcela odlišným hudebním stylem od tancovaček. Art rock - metal na tomto albu známý český kritik Petr Korál označil za objev jako hrom ale jinak se nic nestalo a lidé na zábavách chtěli slyšet něco jiného. Tak přišel i útlum návštěvnosti  ke kterému se přidaly velmi vážné zdravotní potíže Ivana Strnada a   odchod Karla Paciorka z  rodinných důvodů. Skupinou následně prošli ještě Radek Plšek - kytara, Ondra Jalůvka - kytara, Jiří Paciorek - baskytara, Mirek Plášek - baskytara. K éře zábav POWER 5 také neodmyslitelně patřil zvukař -  Aleš Böhm, osvětlovač - Pavel Číž, Dan Struhař a Jan Šenkeřík  který byl i organizátorem některých akcí.  Citace jednoho z bývalých členů : ,,čoveče, taková povedená odehraná zábavka, raz za čas, také by to nemuselo byt špatné." 

 

 


Novodobá koncertní historie se odvíjí od příchodu kytary Zdeňka Kopečka a basy Ríše Filáka tito spoluvytvářeli novou podobu POWER 5 společně se zakladatelem Olinem Škrabalem u mikrofonu, Milanem Škrabalem za bicíma a Zdeňkem Putalou za klávesovým nástrojem. Přirovnání se známou finskou skupinou ............ bylo na místě, ale každý se v prvopočátku  cítil ovlivněn úplně něčím jiným.

 

Na přelomu léta a podzimu 2001, měla skupina připraveny skladby na nové CD. Nově příchozí hráči ještě nemohli naplno projevit své představy do aranžmá, pro studio byl materiál z větší části již hotov. Nahrávalo se v listopadu 2001 a deska dostala název "Cesta proti času". Již na této desce je naznačeno, jakým hudebním směrem se bude skupina ubírat. Styl nebyl vyhraněn, ale lze nepřeslechnutelně cítit předvoj desky "Minuty věčnosti". Jako stříbrná linie se ve tvorbě  POWER 5 na dosavadních třech deskách promítá model skupin Dream Theater, Queensryche a nově Stratovarius.  Je jisté, že natočením "Cesty proti času" skupina postoupila  výrazově dál, opustila definitivně zábavové hraní. Vytvořila stejnojmenný koncertní program se kterým se mohla prezentovat ve vzdálenějších koutech republiky.

 

Nespočetněkrát předskakovala známým jménům české i slovenské hudební scény A.Brichta, Doga, Harlej, Ready Kirken,  Törr, Škwor, No name, Iné kafé, Tublatanka.....Nejraděj vzpomíná na několikeré předskakování No name, kteří umožnili POWER 5 aby měli shodné podmínky pro vystoupení jako oni , chovali se velmi přátelsky.

 

Úžasné bylo první hraní před zahraničními hosty na Slovensku. 8.11.2002 v Detve ve sportovní hale. Hvězdy večera KREATOR, EDGUY! Hladový metalový dav 2000 lidí připravil skupině takové ovace, že chvílemi si připadala jako jedna z hvězd (Vše na videu). I pozdější internetové odkazy hovořili o nadšení z neznámé české skupiny...

 

To ještě kapela netušila, že stejně skvělá návštěva a nekončící nadšení bude provázet i její další památný koncert , za týden ve zlínské Sportovní hale před Crystal Ball a U.D.O. Za zmínku stojí krásné gesto hlavních hvězd U.D.O. a Crystal Ball, kteří sledovali vystoupení POWER 5 a pak přišli poblahopřát k výkonu. POWER 5 prožívali jistě jedno z nejskvělejších období!

 

V roce 2003 POWER 5 ve stejné sestavě Olin Škrabal-zpěv, Milan Škrabal-bicí, Zdeněk Putala-klávesy, Zdeněk Kopeček-kytara, Ríša Filák-basa, pokračuje v koncertování a přípravě materiálu na novou desku.

 

Prestižní bylo pozvání na Třinecký festival "NOC PLNÁ HVĚZD". Kde v nejlepším hracím čase, jaký mohla skupina mít,  na scéně B, před absolutně plným placem, ukázala sílu metalu který hraje (Vše na videu). Škoda málo času, vyvolávání kapely nemělo konce.

 

Nečekaná nabídka přichází v srpnu, týká se hraní v Německu, Frankfurt n. Mohanem na festivalu Eich-kult. POWER 5 si potvrdili,že to co dělají doma má platnost i v zahraničí.  Vyjádření hlavního pořadatele, že svým setem jej "zachránili", před nervózním davem metalových fans, bylo příjemné, (německá skupina nedorazila) obzvlášť  když přiznal, že na POWER 5 vůbec nesázel a byl překvapen. Skupina hrála 90 minut! Přes nepohodlí, nepřízeň počasí a dlouhou cestu důležitá zkušenost-co může obnášet případné turné.

 

Skupina zvolna pokračuje na skladbách nové desky, ale musí zabrat, protože přichází nabídka která se neodmítá. Předskakování HELLOWEEN a RAGE ve Zlíně spojené s křtem CD. Veškeré úsilí a volný čas se upíná k propracování skladeb a otextování. Čas strávený uzavřením ve studiu pomáhá k plnému soustředění na kompozice. Dotáčí se 40 členný dívčí sbor! 10 dnů před koncertem je deska na světě i s obalem. Bylo to šílené. 50 minut metalu dostalo název "MINUTY VĚČNOSTI"!  Přípravy kolem propagace a inzerce koncertu ukazovaly,že půjde o něco výjimečného. A když si stoupli POWER 5 5.11.2003 ve 20hod, za zvuku intra dívčího sboru na pódium, čekalo je v hale 4000 šílenců, kteří  vytvořili atmosféru beroucí dech a mráz nejednomu běžel po zádech ......POWER 5 zahráli možná svůj životní koncert a fandové zkoupili na stáncích všechna CD POWER 5. Bomba!  (Vše na videu).  Recenzenti v novinách i na internetu kapelu a vůbec celý večer vyzdvihovali jako velkou událost a je jisté, že pro POWER 5 to byl zlatý hřeb roku 2003!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Koncertní rok 2004 začal pro POWER 5 14.2. oslavou VIII. narozenin ve Val. Příkazech. 

Následovala příprava a secvičování koncertní podoby ,,Minut věčnosti“ s dívčím sborem pod vedením Davida Polácha. Děvčata zpívala v upraveném aranžmá do osmi skladeb.

27.2.2004 v Brumovském KD, deset minut před vpuštěním lidí do sálu, zvukař konstatuje, že nazvučení sboru a skupiny na jednom pódiu nejspíš nepůjde - nakonec jak jinak, muselo to jít. Snaha přenést jejich energický hlasový projev do živého hraní s kapelou, se podařilo jen částečně. Přistoupilo se k snížení hlasitostí některých nástrojů ,což nesli někteří hráči POWER 5 dost nelibě. Pomalejší skladby a pasáže byly srozumitelné, ale jak se přitlačilo na pilu, bojoval zvukař s ,,vazbou“.Je třeba říci, že publikum bylo velmi tolerantní i zástupci starší generace vydrželi do konce a vytleskali dva přídavky. Po vystoupení byla skupina oslovena opakovat tento koncert ve Val. Kloboukách.

 

 

 

Tak se stalo 26.3. v  KD Klobučan dvojkoncertem pro školu a gymnázium. Přijeli zástupci novin, ředitel "Lidovky“ se přišel podívat v doprovodu… nějakého poslance…..po zvukové stránce to bylo o hodně lepší. Nečekaně se projevila náročnost po fyzické stránce tohoto dvojprogramu (3 hodiny hudby s jednou 20 minutovou přestávkou). Nešla upřít  umělecká hodnota tohoto programu a plánovaly se koncerty v Brně a na Vsetíně.  Z obou bohužel sešlo. Paradoxně  ne kvůli financím (náklady na vystoupení byly nemalé) ty pořadatelé byli ochotni hradit, ale kvůli …..(v Brně - pódium na náměstí Svobody nebylo dimenzováno,  pro tak velké hudební těleso a Vsetín –neschopnost úřednice, která dostala vše na starost). Další společné vystoupení POWER 5 a sboru se konalo 26.6. na brumovském hradě, školu opouštěly žákyně 9. tříd. Naposled se sbor opět pod vedením Davida Polácha sešel na jednom pódiu s  POWER 5 při oslavě 10. narozenin skupiny v KD Klobučan za ohnivé show a skvělé účasti. (Hledej foto z 10. narozenin v galerii).

 

  POWER 5 18.6. 2004 . Mezinárodním pódiu v Martině v rámci festivalu MORE THAN FEST. Místo konání - letní areál kina. Scény byly A a B, skupina hrála na A po boku DESTRUCTION, FREEDOM CALL…. Vzhledem k vysoké úrovni organizace,  scény, zvuku a světel byla účast slovenských fandů nízká. Předpoklad byl několik tisícovek a nakonec se počítali ve stovkách. Vše dovršila bouře v druhý festivalový den a skupina soucítila s agenturou EPG, kterou fest stál nemálo sil a financí.

 

Další vystoupení, které jistě stojí za zmínku a mělo by se tesat do kamene je vystoupení 3.7. na MASTERS OF ROCK. Pódium, které obsadily ve svém setu skupiny takových jmen jako EUROPE , STRATOVARIUS, HELLOWEEN…..měli k dispozici také POWER 5! V odpoledních hodinách hráli před plným placem metalových fans (viz fotografie)!  Skvělý zářez do metalového kulometu POWER 5. Hrálo se nádherně a skupina upřímně na konci fandům děkovala a vše pokračovalo oslavou zdařilé prezentace do druhého dne festivalu. Výborná organizace co se týká skupin a agentury PRAGOKONCERT. Někteří lidé na netu měli připomínky k organizaci, coby řadový návštěvníci. Nemůžeme soudit, pro POWER 5 to bude navždy ohromný zážitek z Vizovic.

 

Liptál 16.7. tradiční fest valašských skupin plus host známý z médií, což byla TUBLATANKA a POWER 5 hráli před ní. Počasí vyšlo, lidi taky a hlavní promotér Vaculík P. mohl být spokojen.

 

Kuřim 28.8. MADE IN GAMBRINUS fest jistě také zůstane v paměti vzhledem k zvláštnímu místu konání. Areál zámeckého nádvoří se hodil k organizování takového rockového festu. Účast skupin DOGA, KERN, CITRON…..byla slibná ,a návštěva pak ukázala silné zázemí rockových fands. Poprvé se stalo, že na tak vzdáleném místě od rodiště POWER 5, si lidé zpívali texty. Skupina vše přisuzuje zásilkové službě, která rozesílá žadatelům z celé republiky. V zákulisí někteří členové POWER 5 komunikovali a fotili se s pornohvězdou PAUL  WILDE. Vzhledem a chováním…. museli konstatovat – příjemná holka, jestli si na něco hrála tak ne v Kuřimi. Dobrý festival.

 

Martin 20.11. sport.hala - za účasti oblíbeného TIMA KOTIPELTA (Stratovarius) se svou doprovodnou skupinou a sólovým programem. Hráli tady taky ,,rychlíci“ DRAGONFORCE (Anglie), SHAMAN (Brazílie). Koncert pro POWER 5 dopadl dobře. Recenze v časopisech mluvily o bezproblémovém zařazení české skupiny mezi evropskou metalovou scénu. Příjemné bylo setkání s Timem, který přišel za skupinou do šatny a snad tisíckrát se s ní fotil na chodbě. Žádný problém (trpělivý kluk). A ještě jedna osobnost byla v zákulisí a to ROLAND GRAPOW (Helloween, Masterplan), který komunikoval s anglicky hovořícími z týmu POWER 5 a byl srdečný, zkoušel ,,slivovic “ a vůbec bez zábran se bavil. Za pousmání stálo, že někteří spoluúčinkující jej nepoznali – nebo je to k pláči? Byl to další z metalových svátků.

 

Praha 11.2.2005 klub Kain. Toto vystoupení proběhlo mimo jiné také díky aktivitě fandů z Prahy, kteří volali po účinkování v hlavním městě. Skupina se na to zaměřila a díky kapele KRLEŠ byla pozvána k tomuto spoluúčinkování. Nečekaně dobrá zkušenost s malým prostorem klubu, ozvučením, komunikací s lidmi, z nichž někteří zpívali texty.

 

 

 

Rok 2005 - 2006  se stal časem stagnace. Kapela odehrála několik úspěšných vystoupení (není chronologicky řazeno)  před WASP....mimo jiné dvoudenní miniturné s MASTERPLAN  Plzeň - Zlín ale jinak vychládala. Postupně členové ztráceli zájem o angažování se ve skupině z různých důvodů. Problémem se stalo i organizování zkoušek. Vše vyústilo u nespokojených členů  v postupný odchod. Odešel Zdeněk Kopeček, Richard Filák,  Zdeněk Putala. Každý z individuálních důvodů, výhrad a svých osobních situací. Je jisté, že tato  sestava společně  s  Olinem a Milanem  Škrabalovými se zasloužila o jedno z vrcholných  období POWER 5.

 

 

 

Následuje vyhledávání nových spoluhráčů. Skupina získává manažerku Alenu Bohuslavovou. Proběhly různé chvilkové záskoky co se týká hráčů, až se objevuje nadějný 18 letý kytarista Lukáš Langer a přivádí s sebou baskytaristu Jirku Jagoše. To je sestava roku 2007. Zkouší se a sestavuje materiál na novou desku. Zkoušky bývají běžně i 6 hodin bez přestávky. Kapela nabírá dech, přibývají nový spolupracovníci a sponzoři. Objednává se studio PRO -MARTS Vsetín. A  25. června 2007 je dotvořeno nové album POWER 5 s názvem Symbol. Hostem za klávesami se stal Petr Palacký, který skvěle doplnil aranžmá a obohatil tak desku. Dále se k týmu POWER 5, tvořený Alanem Pelantem, Lubošem Měřičkou ,Tomášem Zimáčkem, přidal ještě fotograf Mirek Bednařík. 

 

Představení nového složení POWER 5 probíhá formou profi-fotografií od Mirka Bednaříka. Focení se konalo po celý den v centru a na okraji Olomouce. Celkově přes 200 snímků. Tyto byly použity na obalu nového CD. Mirek Bednařík byl také autorem čelního obrazu alba.


Na prvních koncertech roku 2007 se skupina ještě sehrává. Byl vnesen nový prvek používání sampleru při živých vystoupeních, kde je stopa klávesových partů. Přispělo to k větší přesnosti a preciznosti celého bandu a otevřelo další bohatost aranžmá live.

 To co také přispívá k šíření nového alba je produkce klipu k titulní skladbě Symbol. V režii Mejly Basela, se podařilo vytvořit první profi klip POWER 5. Použití techniky, prostředí Broumovského hradu, skvělý Mejlův střih natočeného materiálu, celé dílo povýšilo. Přes mráz -9°C byla atmosféra velmi tvořivá a i s odstupem moc dík kastelánovi Mirkovi Obadalovi a za ozvučení scény Lukáši Káňovi. Produkce, bez které by to nešlo Mirek Bednařík a tým POWER 5.

 Leden 2008 je ve znamení Prahy, do které putují POWER 5 dvakrát. Zahrát po dvou letech do klubu Kain na pozvání pražské skupiny Desideria a také na základě pozvání moderátora Michala Husáka točit rozhovor pro TV Óčko.

Od vzniku POWER 5 je únor měsícem narozenin ,,pětky“, datuje se tím první živé vystoupení. Slavily se 12-nácté s mnoha dorty a dary. Novinkou se stává agentura OLD&HARY, která je vyústěním i tak dlouhé spolupráce skupiny s Ivem Haragou. Tato se zaměřuje na pořádání akcí POWER 5 v regionu Valašska.

 

 

 

Translator

EnglishFrenchGermanItalianJapanesePolishPortugueseRussianSpanish

Partneři


Agentura Pragokoncert
Agentura Pragokoncert
Časopis SPARK
Rockový portál ROCKMAG
Portál Region Valašsko
 

Uživatelská sekce


Lost Password?
No account yet? Register

Statistiky

Visitors: 6375562
© 2017 POWER5 - heavy metal
Implementace CMS Zimáček.cz - tvorba www.